Fatih haber,Haber fatih,Fatih Yaşam,Fatih aktuel ,Haber

Fatih Aktüel

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu haber 1731 kez okundu. | Siyaset Haberleri
Haberin Tarihi :   12 Aralık 2017 - 12:04

Kaç belediye başkanı görevden uzaklaştırıldı ?

Büyüt
Küçült
Kaç belediye başkanı görevden uzaklaştırıldı
Başbakan Yıldırım, 31 Mart 2004 ile 1 Aralık 2017 tarihleri arasında soruşturma izni verilmesine dair kararların partilere göre dağılımı, AK Parti 91, CHP 27, MHP 23, diğerleri 9. Hangisi fazla? Bugün itibarıyla görevden uzaklaştırılmış 106 belediye başkanı. Bunların 93ü BDPli, 9u AK Partili, 3ü MHPli, bir tanesi CHPli dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Genel Kurulunda devam eden 2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı görüşmeleri kapsamında hükümet adına söz aldı. Genel Kurulda bugün görüşülen 2018 bütçesinin AK Parti hükümetlerinin hazırladığı 16. bütçe olduğunu belirten Yıldırım, Bu bütçe mali disiplini esas alan, insan odaklı, gelecek on yılları hesaba katan bir bütçedir. Bu bütçe, büyümeyi, istihdamı, yatırımı destekleyen bir bütçedir. Bu bütçe, güven ve istikrarı koruyan bir bütçedir. Eğitim, altyapı hizmetlerini öncelikli olarak ele alınan özel sektörü destekleyen, vatandaşın refahını artırmaya yönelik bütçedir dedi.

Büyüme oranlarına değinen Yıldırım, Bugün büyüme oranı açıklandı, yüzde 11.1, dünyada başka böyle bir büyüme var mı, yok. Hiç merak etmeyin, büyüme oranımız bu yıl sonu itibarıyla yüzde 6,5 ila 7 arasında gerçekleşecek. Söylüyorum Sayın Kılıçdaroğlu 2018, 2017den daha güzel olacak. Enflasyon düşecek, büyüme devam edecek, ihracatta da artış devam edecek diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu un Ege adalarına ilişkin yaptığı açıklamalara işaret eden Yıldırım, Sayın Genel Başkan Ege adalarıyla ilgili değerlendirme yaptı, Ege adalarının Türkiye in elinden çıktığını ifade etti. Sayın Cumhurbaşkanımızın Lozanın değiştirilmesi konusundaki değerlendirmelerine gönderme yaptı. Lozan Anlaşması değiştirilmesinden kasıt, Sayın Cumhurbaşkanımızın orada Yunanistanda bunu dile getirmesinin arkasındaki sebep şudur; Yunanistan soydaşlarımızın hakları Lozanda net olarak belirlenmesine rağmen bunları uygulamaktan kaçınıyor, Türk kelimesinin kullanılmasına bile izin vermiyor, kimliklerine ifade etmelerine, müftülerinin seçilmesine izin vermiyor. Peki göz göre göre bir anlaşmayı uygulamayan ülkeye, hem de evinde unun değişmesi lazım gelir demenin neresi yanlış? İşte milli duruş budur. Milli duruş lafta olmaz, milli duruş ülkesini dışarıda şikayet olmakla olmaz, ülkenin menfaatini her yerde savunmakla olur. Ege adalarından tek bir çakıl taşı dahil iktidarımız döneminde gitmemiştir şeklinde konuştu. 

EGE NE BİR YUNAN GÖLÜDÜR, NE BİR TÜRK GÖLÜDÜR

Başbakan Yıldırım, Ege ne bir Yunan gölüdür, ne bir Türk gölüdür. Ege, Türkiye in Yunanistanın arasında sorun alanı değil, ilişkilerini daha da geliştirmesi için önemli bir denizdir. Kuru gürültülere pabuç bırakacak bir ülke Türkiye değildir. Bunu herkesin bilmesi lazım dedi.

Kılıçdaroğlu un kamu ihaleleriyle ilgili yaptığı değerlendirmeyi hatırlatan Yıldırım, Sayın Genel Başkan kamu ihaleleriyle ilgili de bir değerlendirme yaptı. Son iki yılda örneğin ulaştırma bakanlığı 4 bin 400 ihale yapılmış, 21 maddesine göre, 4 bin 440 ihaleden 139u yapılmış. 7 ila 10 arasında firmadan teklif alınmış, altyapı projelerini tesadüfe bırakamazsanız. İhalelerde bu şekilde de bir sorun yoktur diye konuştu.

Diğer bir konunun da kamu-özel ortaklığı ile gerçekleştirilenler olduğunu anlatan Yıldırım, Bu işin 12 sene kitabını yazdım, her satırını ezbere biliyorum. Türkiye bu dönemde dev projeleri birer birer tamamlamıştır. Osman Gazi Köprüsü ü hatırlayın. Şimdi, bunun parası ne kadar? Bunun parasını söyleyeyim, 6,5 milyar dolar. Ne var bunda, İstanbuldan İzmire kadar otoyol var. Osmangazi Köprüsü var. Köprüyü açtık, Bursaya kadar yolu da açtık. Şimdi Bursa ile İzmir arası devam ediyor, 2019da orayı da açacağız. Böylece İzmir-İstanbul 2 saat 50 dakika, İzmir vekilisin. Ama bilmiyorum tabii Osman Gazi Köprüsü den geçtin mi geçmedin mi? Fakat çok güzel açıklamasında bulundu.

CHPli Engin Altayın sözlerine atıfta bulunan Yıldırım, En pahalı hizmet olmayan hizmet. Vatandaşı çileden kurtaran bir hizmet, 4 dakikada geçiliyor dedi.

Başbakan Yıldırım, konuşmasında şunları kaydetti: 

Sayın Kılıçdaroğlu bir değerlendirme daha yaptı, o da Ankara-İstanbul arasında kamyonla ilgili değerlendirme. Kamyoncuların büyük sıkıntı içinde olduğunu söylüyor. Evet, şimdi şurada bakalım nerede? O kadar çok konu var ki. Sayın Kılıçdaroğlu teşekkür ediyorum, bu konuyu gündeme getirdiğiniz için. Ankara-İstanbul arası gidiş geliş bin kilometre değil 850 kilometre, yol ücreti, gerçi sen yürüyerek gittin ama yürüyerek ölçülmez bu. Otoyol parası falan ödemediğin için olabilir. Otoyol ücreti 89 değil, 70 lira. Sayın Kılıçdaroğlu un dediği kamyondan bahsediyorum. İkinci otoyol 104 lira. Yavuz Sultan Selim Köprüsü 77 lira değil, 30 lira. Sefer başı yağ bedeli 100 lira değil, 50 lira. Yakıt dışındaki masraflara dediğin gibi 379 değil, 255 lira. Hesap uzmanlığı burada da çöktü, kusura bakma. Şimdi, bunu okuyunca bunu dinleyince bir şey aklıma geldi. Adamın biri kurban mevzusundan bahsediyor, çocuğu olmayan Hz. Davut Allaha dua etmiş, Yarabbi bana bir kız çocuğu ver onu da kurban edeyim demiş, kızı olmuş, kızının adını Ayşe koymuş. Tam kurban edecekken Azrail gökten keçi göndermiş. Dinleyenlerden birisi demiş ki bunu nasıl düzelteyim? Hz. Davut değil, İbrahim. Kız değil, erkek. Azrail değil Cebrail. Keçi değil, koç. Bir de şu altın hesabı var. Sayın Genel Başkanın gündeme getirdiği. Hayati Beyin bakanlığı döneminde kendisiyle konuyu görüştüm, bir uçakla altın geliyor. Atatürk Havalimanı a geliyor, Atatürk Havalimanı a indikten sonra oradaki gümrük memurları bir tutanak yapıyorlar. Beyana göre, henüz gümrük beyannamesi düzenlenmemiş, tutanakta diyor ki u uçakta bin 500 kilo altın var diye. Bunu beyan üzerine yapıyorlar, daha sonra diyorlar ki acaba böyle mi? Gümrükçüler yanlış beyandan dolayı ceza kesiyorlar diye konuştu.

VERİLEN BİLGİLERİN DOĞRU OLMADIĞI ANLAŞILDI

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu un elge açıklamalarını hatırlatan Yıldırım, Verilen bilgilerin doğru olmadığı anlaşıldı. Buraya giden bir para yok, gelen para da yok. Orada isimleri, Sayın Cumhurbaşkanımızın yakınlarının hiçbirinin bir şirketi yok açıklamasında bulundu.

SORUŞTURMA İZNİ VERİLMESİNE DAİR KARARLARIN PARTİLERE GÖRE DAĞILIMI, AK PARTİ 91, CHP 27, MHP 23, DİĞERLERİ 9

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi in görevden uzaklaştırılması üzerine CHP kanadından yapılan eleştirilere işaret eden Yıldırım, Esasında konu çok ama zaten bu belediye başkanları konusunu Grup Başkanvekilimiz Mehmet Bey güzel anlattı ancak zamanı yetmedi. O kadar mevzu geniş ki, günler alır. Şunu herkesin iyi bilmesi lazım, yolsuzluk, usulsuzlük kim yapıyorsa hep beraber karşısında olacağız. Burada hiçbir tereddüt yok. Peki verilmiş mi ona bir bakalım? Bahse konu belediye başkanı hakkında açılmış 3 ayrı dava, 3 ayrı yargılama ve soruşturma aşamasında 11 tane dosya mevcut. Hiçbirinin tamamından takipsizlik olmuş diye bir şey yok. Devam ediyor, sonunda bir şey yoksa ortaya çıkacak. Bu, onun için de başkaları için de olabilir. Daha önemli bir şey, urada adil davranılmıyor, AK Partili belediyelere gidilmiyor, diğer belediyelerin üzerine gidiliyor diye birtakım iddialarda bulunuldu. 31 Mart 2004 ile 1 Aralık 2017 tarihleri arasında soruşturma izni verilmesine dair kararların partilere göre dağılımı, AK Parti 91, CHP 27, MHP 23, diğerleri 9. Hangisi fazla? Bugün itibarıyla görevden uzaklaştırılmış 106 belediye başkanı. Bunların 93ü BDPli, 9u AK Partili, 3ü MHPli, bir tanesi CHPli. İşte görevden uzaklaştırma, kayyum atananlar dahil. Hepsi dahil, açığa alınanlar görevden uzaklaştırılanlar. Burada da görüldüğü gibi HDPli belediye başkanlarını hariç tutsak bile. Burada adaletsizlik yok, en fazla AK Partili belediye başkanı görevden alınmış, HDPlilerin durumu özel, (nedeni soruluyor) teröre kaynak aktardıkları için görevden alındılar. Terörle aralarına mesafe koymadıkları için şeklinde konuştu. 

E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
SÜPERLİG PUAN DURUMU
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Fatih Aktüel | http://www.fatihaktuel.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2017 - 2018