Fatih Aktüel

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
net
Bu haber 236 kez okundu. | Ekonomi Haberleri
Haberin Tarihi :   27 Aralık 2013 - 07:16

Türkiyenin yükselişinden rahatsız olan ülkeler var

Büyüt
Küçült
Türkiyenin yükselişinden rahatsız olan ülkeler
İSTİB Başkanı Ali Kopuz, Türkiyede yaşanan son olayların, Türkiyenin istikrarına yönelik bir saldırı olduğunu söyledi.

 

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, Türkiyede yaşanan son olayların, tıpkı Gezi olayları gibi Türkiyenin istikrarına yönelik bir saldırı olduğunu söyledi. Kopuz, Gezi olaylarının ikinci perdesi ile karşı karşıyayız. Bu olayların arkasında, Türkiye yükseldikçe, sıralamada yer kaybeden ülkeler var. Türk halkı bu ülkeleri çok iyi biliyor dedi.

Bir bardak suda fırtına koparıldığını ifade eden Kopuz, Yolsuzluklara karışanlar, en ağır şekilde cezalandırılsın. Hatta yolsuzluğun cezası da artırılsın. Ama, Türkiyenin son 11 yılda büyük çabalarla elde ettiği ekonomik ve siyasal kazanımları maksatlı bir operasyona kurban etmeye çalışmak kimsenin haddi değildir. diye konuştu.

Bir operasyon yapıldığını ama, faturanın yine Türk halkına çıktığına dikkati çeken Kopuz, Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sürecinde, Borsa İstanbulda hisseleri işlem gören şirketler 20 milyar dolar değer kaybetti. Halk Bankasının değeri 1,5 milyar doların üzerinde değer kaybetmiştir. TL yüzde 2,5 değe kaybına uğrarken, faiz hadleri 75 baz puan arttı. Türkiyenin yükselen değer olarak, Dünya Bankası tarafından da tescillenen sürdürülebilir büyüme başarısı baltalanmaya çalışıldı. Başımızı ellerimizin arasına alıp düşünelim; bu durum kime veya kimlere yaradı?

Gezi olaylarında olduğu gibi bu olayların da Türkiyenin büyümesini ve gelişmesini istemeyen çevreler tarafından organize edildiğini dile getiren Kopuz, hükümete açık destek verdi.

Türkiyenin ekonomik istikrarını bozmaya ve barış ortamını baltalamaya yönelik bu oyunun, Gezi olaylarında da denendiğini ve hükümetin dirayeti sayesinde önlendiğini dile getiren Kopuz, şunları söyledi:
Hükümetimizin arkasındayız. Türkiyede siyasi değişikliğin tek adresi sandıktır. Türkiye birtakım operasyonlarla hükümet değiştirecek bir ülke değil artık. Operasyon olmuş, adı operasyonlarda geçen bakanlar istifa etmiştir. Konu adliyeye intikal ettiğine göre söylenecek başka bir şey yoktur. Yeni kabine hayırlı olsun dedi.

Olayların arkasında dış güçler var
Türkiyenin yaşadığı son olayların Türkiyenin olağanüstü büyümesini ve etki alanını genişletmesinden rahatsız olan ülkeler tarafından organize edildiğini ve kimi çevrelerin ise bilerek ya da bilmeyerek onların taşeronluğunu yaptığını dile getiren Kopuz, Türkiye, son 11 yılda ekonomisini 3,5 kat büyüterek 800 milyar dolara ulaştırmış tüm ülkeler tarafından gıpta edilen bir ülkedir. Türkiye bu dönemde, Afrika, Orta Doğu, Orta Asya ve Balkanlar coğrafyasında olağanüstü projelere imza attı. Özellikle Avrasyada nüfuz ve bölgesel liderliğini arttırdı. Bu yeni durum, birçok ülkeyi olağanüstü bir biçimde rahatsız etti. Türkiye, bölgesel liderlik konumunu güçlendirdikçe, İranla ve Irakla sınırın sıfır noktasında, birlikte sanayi ve yatırım bölgesi oluşturacak adımları attıkça, bu gelişmelerden hiç hoşnut olmayan kimi uluslararası çevreler, Türkiyedeki bağlantıları ile, Türkiyenin yükselişini engelleyecek çabaları yoğunlaştırdılar. Bu olaylar, işte bu ülkelerin yaptığı şer ortaklığının sonucu şeklinde konuştu.

Büyük resmi gözden kaçırmayalım
Türkiyede yaşayan herkesi ve bütün kurumları büyük resme bakmaya davet eden Kopuz, dünyanın yeniden şekillendiği 21. yüzyılı çok dikkatli okuması gerektiğini belirtti.Tüm kişi ve kuruluşları sorumlu davranmaya çağıran Kopuz, sözlerini şöyle tamamladı:
21. Yüzyıl, tüm ülkeler için zorlu bir yüzyıl olacak. Bu yüzyılda, dünya siyasetinde G-7 (Gelişmiş Yediler) Grubu ile, aralarında Türkiyenin de yer aldığı E-7 (Önde Gelen Gelişmekte Olan Yediler) Grubu arasında, kıyasıya bir mücadele yaşanacağı ortadadır. 2018den itibaren E-7nin GSYH büyüklüğü, G-7yi geçeceği görülmektedir. Ülkemize yönelik oyunların ardındaki gerçek budur.

 

 

E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Son Yorumlar
Şerif
Sabriciğim, bu denli önemli bir konu efradını cami, ağyarını mani olarak ancak bu
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
SÜPERLİG PUAN DURUMU
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Fatih Aktüel | http://www.fatihaktuel.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2013 - 2014