Fatih haber,Haber fatih,Fatih Yaşam,Fatih aktuel ,Haber

Fatih Aktüel

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu haber 1013 kez okundu. | Guncel Haberleri
Haberin Tarihi :   07 Aralık 2017 - 14:22

Yıldırım: Vergi reformunu yapacağız

Büyüt
Küçült
Yıldırım: Vergi reformunu
Başbakan Binali Yıldırım TÜSİAD toplantısında vergi reformu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

TÜSİAD toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Reformları yapmaya devam edeceğiz. Vergi reformunu yapacağız. Yatırım ortamının iyileştirilmesi için iddialı bir eylem planını hayata geçireceğiz. dedi.

Başbakan Binali Yıldırımın konuşmalarından satır başları;

Türkiye in son 15 yılda başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiştir. Siyasi olarak bütün alacağımız kararlarda dikkat ediyoruz. 

Türkiye özel sektörün dinamiği ile büyüyen bir ülkedir. Özel sektörün gücü Tüürkiye in lokomotif gücüdür.  Küresel krizin henüz bittiğini söylemeliyiz, ama Türkiye aldığı tedbirler sayesinde en az etkilenen ülke.

 

ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE BÜYÜME 2 HANELİ OLURSA ŞAŞIRMAYIN

15 Temmuzun hedefi Türkiyeydi. Kalkınan, büyüyen Türkiye in önünü kesmekti. 15 Temmuz sonrası 3. çeyrekte Türkiye 4.9 küçüldü. Yılın sonuna geldiğimizde 3.2 büyüme ile AB ülkelerinin üzerine çıkan bir büyüme oranını yakaladı ve yılı böyle tamamladı. Aylar süren süre içinde tamamlamış ve yoluna devam etmiş bir ülke olan Türkiyeden bahsediyoruz. 2017de büyük kriz olacak, iflaslar olacak, faizler kontrol edilemeyecek denildi. 2017ye geldiğimizde Türkiye birinci çeyrekte yüzde 5.2 büyüdü, 2. çeyrekde 5.1 büyüdü, üçüncü çeyrekte büyüme 2 haneli olursa şaşmayın diyorum.

Yüzde 5-6 arasında bir büyüme gerçekleşecek. Özel sektörümüze, ekonomimize güveniyoruz ve bu yüzden gerekli tedbirleri aldık, kredi garanti fonu ile 250 milyar lira bir kaynak oluşturuk ve bundan 250 bin civarında işletmemizin yararlanmasını sağladık. KOSGEBin KOBİlere sağladığı imkanlar ile 500 bin işletmemiz burada nefes aldı, işlerini yoluna koydu ve ekonomimiz büyümeye devam etti. Kriz senaryolarını ters yüz edip geride bıraktık. 

ÖZEL SEKTÖRÜMÜZE GÜVENİYORUZ

Kriz senaryolarını ters düz ettik geride bıraktık. Şimdi aynı şeyler 2018 için söylenmeye başlandı. Büyük kriz olacak gibi laflar söyleniyor. 2018 kolay olmayacak. Ancak istikrar güven sayesinde 2018 de her şey güzel olacak. Büyüme aynen devam edecek. Gereken tedbirleri alıyoruz. 

Biz özel sektörümüze güveniyoruz.  Kriz senaryolarını ters düz ettik geride bıraktık. Şimdi aynı şeyler 2018 için söylenmeye başlandı. Büyük kriz olacak gibi laflar söyleniyor. 2018 kolay olmayacak. Ancak istikrar güven sayesinde 2018 de her şey güzel olacak. Büyüme aynen devam edecek. Gereken tedbirleri alıyoruz. 

Türkiye in kalkınmasına kamu 1 katkı sağlıyorsa, özel sektör 8 katkı sağlıyor. Sizleri dikkate almadan, meseleye dahil etmeden yapılması söz konusu edilemez. Yol haritasını birlikte yapacağız. Bu işler nedir? Bir kere reformları yapmaya devam edeceğiz. Vergi reformunu yapacağız. Yatırım ortamının iyileştirilmesi için iddialı bir eylem planını hayata geçireceğiz.

HEDEF İLK 20  

Hedefimiz önümüzde 3 yıl içerisinde ilk 20 ülke arasına sokmak.Beşeri sermayemizin kalitesini artıracağız. Eğitimde göstergelerimiz tam da bizim arzu ettiğimiz seviyede değil ama birkaç hususu burada aydınlatmak isterim. Bütün şartlara rağmen Türkiye büyümeye gelişmeye devam ediyor. Bu konuda tereddüt göstermeyin, ülkemize güvenelim, bölgemizin ülkemiz açısından ne kadar önemli olduğunun farkında olup, çalışmalarımızı sürdürelim. 

EĞİTİM REFORMU

Okul öncesi eğitim özellikle son 15 yılda kayda değer bir şekilde artmıştır. Okul öncesi eğitim yüzde 50 seviyesine ulaşmıştır. 15 yıl önce yüzde 10un altındaydı. İlköğretimde yüzde 97, ortaöğretimde yüzde 83 seviyesine erişmiş bulunuyoruz. Üniversitelerimizin sayısı fazla. 4+4+4ü getirdiğimiz yıldan itibaren okulda kalış süreleri 5.5 yıldan 2015 yılda 8 yıla çıktı,  2030 yılında 14.5 yıla çıkacak. Üniversitelerimizin sayısını artırmak eleştiri konusu olabilir. 1 milyon gencimiz lise mezunu oluyor ve üniversite kapısında bekliyor. Sayıları artırmasaydık, üniversiteye girecek sayıları daha fazla artacaktı. 

SURİYE SORUNU 

Suriye sorunu çözüm noktasına geldi ise Türkiye in büyük payı vardır. Kimin gerçekte terör ile mücadele ettiğini bilen biziz. Dünyada hiçbir ülke aynı anda 3 terör örgütü ile mücadele etmiyor. Bir yandan DAEŞ, PKK, FETÖ... Bu ülke kimliğini taşıyan herkesin başımızın üzerinde yeri var. Son 2 yılda taarruz esasına dayanan bir mücadele yöntemi ile 780 kilometrekare her noktasında Türkiye Cumhuriyeti in bayrağı dalgalanıyor. Bunu gören dış güçler, yeni versiyonlarını hayata sokmak gayreti içerisindedir.Terör örgütü ile açık ve seçik bir şekilde işbirliği yapmak, DAEŞi yok etmek için böyle bir işbirliği yapmaya mecburlarmış. Bunu asla ve asla ikna edemezler. Önem verdiği dostluk ilişkisine zarar verdiğini söyledik.

ABDYE  SARRAF TEPKİSİ 

Sorun, Amerika Birleşik Devletleri in bölgeye bakışındadır. İşte 15 Temmuz Darbesi in arkasında olan FETÖ ün tüm dünya kabul ediyor, Amerika bu konuda hiçbir adım atmıyor. 11 Eylülde ikiz kuleler yıkıldığında birkaç gün sonra Başkan Bush onların enkazında direnerek Amerika büyük bir atak ile karşı karşıyadır. Bunu yapanı ininde vuracağız dediğinde tüm ulusları buraya davet ettiğinde en önce giden ülkelerden biri biz olduk. Aynı Amerika, terör örgütü başını vermeti kabul etmiyor. Tüm bunlardan öte, Türkiye, niye Amerikaya soğuk bakıyor. FETÖ darbesi sonrası Amerika ın hareket etmekte isteksizliği nedeniyle soğuk bakıyor ve haklı. Müttefikimiz olan ülkeler, ne4 demelerini beklerdik. Asla ve asla bu darbeyi desteklemiyoruz, Türk hükümetin yanındayız demelerini beklerken. Derin bir sessizlik karşısında kaldık. İngiltere bunun istisnasıdır. Darbe oldu geçti, bu işi yapanları fazla hırpalamayın demeye başladılar. Bu da bizim canımızı sıkan en önemli gelişme olmuştur. Türkiye in geleceğinin modern dünya ile entegre bir şekilde devam etmekte olduğunu biliyoruz. 

Adama açıkça diyor ki Yalan söylersen ceza almaktan kurtarırız, Amerika yetkilileri ile işbirliği yaparsan cezandan kurtulursun bu adalet oluyor, bize gelince nerede hukuk devleti? Bunu Türk milleti yemiyor. 15 Temmuzda yapılamayan işi ekonomik saldırı ile başarmaktır. Bu ekonomik saldırıdır. Türk ekonomisi, Türk milleti bu saldırıyı boşa çıkaracaktır.Bundan sonraki adım Cenevrede kalıcı hale getirmek. Etnik grupların içinde yer alacağı Suriye devletinin oluşturulmasıdır. Şimdi, Kuzey Irak bölgesel yönetimi Irakın anayasal sınırları içerisine gelmek zorunda kalmıştır. 

Türkiye in 2023 hedeflerini hayata geçiriyoruz.

Geçtiğimiz 10 yıl içinde küresel krizde dünyada sadece 10 tane büyük proje yapıldı. 6 tanesini Türkiye yaptı. Türkiyeyi kimse küçük görmesin. En geniş köprüsünü, en büyük havalimanını yapan Türkiye olmuştur. Osman Gazi Köprüsü ile İzmit Körfezi i yapan Türkiyedir. Avrasya Tüneli ile iki kıtayı denizin altında birleştiren ülke Türkiyedir. Dünyadaki tek projedir. Bir mühendislik harikası projesidir. Aynı şekilde Marmaray... Hızlı trenler, bölünmüş yollar tüm bunlar Türkiye in geleceği için yapılması gereken altyapı projeleridir. Sorunlarımız var ama bir yandan da olumlu tarafına bakacağız. Gazi Mustafa Kemakl Atatürkün dediği gibi Hiçbir şart altında moralimizi bozmaya ihtiyaç yok 

Moral bozukluğunu ne anlama geldiğini iş alemi iyi bilirsiniz, geleceğe ümitle bakıp ülkemize milletimize güveneceğiz. Günün sonunda kendi geleceğimizi kendimiz inşa edeceğiz. Başkalarını  bize vereceğiz katkı sınırlıdır.

Uluslararası ilişkilerde menfaatlerin birleşmesi vardır. Menfaatleriniz yanyana gelmişse dost, çatışmışsa o dostluk biter. Genç kuşaklar ve aydınlık yarınlar için akıl teri, alın teri dökmekten başka hiçbir yolumuz yok. Farklılıklarımız biiz ayrıştıran değil bizi zenginleştiren farklılıklar olduğu bilincinde olmalıyız.

30dan fazla 42 bin yatak kapasitesi yeni hastaneler yapıyoruz. Bir yandan var olan hastanelerin artık hem bina olarak hem donanım olarak sağlıkta geldiğimiz noktada yeterli olmadığını biliyoruz. Türkiye sağlıkta bir çok ülkede ileri konumdadır. Şehir hastanelerinin büyük hastane özelliğinden başka bir özelliği daha var. Bilkent Hastanesi... İçinde 7 tane hastane var. Niye? Millet gelip tüm ihtiyaçlarını orada görecek. 

Değerli TÜSİAD üyeleri, küresel ekonomide eksen kayması yaşanıyor. 1997 yılına baktığımızda en gelişmiş 7 ülke ile gelişmekte olan 7 ülkenin milli gelir durumunu karşılaştırdığımızda en gelişmiş ülkelerin ürettiği milli gelir, gelişmekte olan ülkelere göre 2 kat fazla. 201 e bu eşitlendi. 2040 için öngörü gelişmiş 7 ülkenin geliri, gelişmekte olan ülkelerin yarısına düşecek. Yeni adaylar var. Çin, Hindistan, Rusya ve Meksika hatta Türkiye... Gelecek bu bölgelerde. 

Havalılığın merkezi 70li yılların başında Amerikadaydı. 90lı yıllarda Orta Avrupadaydı. Şimdi bizim bölgemizde İstanbula geldi. Transit yolcu sayımızı 1 milyon değildi şimdi 40 milyon transit yolcu var. Bu gelişmeden dolayı ki gelecek yıllarda Türkiyeyi bir hat haline getiriyoruz. Bütün hareketler Türkiye üzerinden olacak. Türkiye kilit bir ülke. 

Türkiye hiç bir ülkenin başaramayacağı bir şeyi başardı tankın tüfeğin önünde durdu. Adını tarihe altın harflerle kazıdı. 

AB bize çifte standart uyguluyor. Avrupa ın büyük sorunu aşırıcılıktır. 

Dün akşam maalesef ABD İsrail kararını açıkladı. Birden dire Kudüsü İsrailin başkenti olarak tanıyorum dedi. Bu ülkede pimi çekilmiş bir bombadır. İsrail Filistin sorununa asla katkı sağlamayacak. Küresel sorunun artmasını sağlayacak. ABD, BM kararına saygı göstermeliydi. Biz bu kararı tanımıyoruz. Kudüs 3 dinin mukaddes saydığı yerdir. Çok büyük felaketin başlangıcı olacaktır. Bu kararın tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
SÜPERLİG PUAN DURUMU
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Fatih Aktüel | http://www.fatihaktuel.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2017 - 2018