Fatih haber,Haber fatih,Fatih Yaşam,Fatih aktuel ,Haber

Fatih Aktüel

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu yazı 2503 kez okundu.
Yazının Tarihi :   23 Eylül 2017 - 12:50:59

NAMAZ DİNİN DİREĞİ Mİ?

Büyüt
Küçült
NAMAZ DİNİN DİREĞİ

İSMAİL KAYA (ŞAARİÇ)

Çoğumuz bir yakınımızı kaybettiğinde taziyede bulunanlardan bazılarının “Allah rahmet eylesin, sağlığında namaz kılarmıydı?” sorusu ile karşılaşmışızdır. Bu soruya verilecek dört cevabımız olabilir. 1-“Kılardı Allah Kabul Etsin Dindar Bir insandı” 2-“Namazımız eksik idi” 3-“Sana Ne, Seni Ne İlgilendirir.” 4-“Soruyu Cevapsız Bırakmak.” Aslında burada soruyu soran “Bak ben namaz kılanlardanım benim artım var, Meyyitinde artısı var mıydı?” sorusunu sormaktadır. Burada enaniyet devrededir. Burada soruyu soran kişi aynı zamanda Namazın Dinin Direği oldu yanılgısı içindedir. Bu öğretiyi maalesef ulama saltanat sahiplerinin çıkarlarına hizmet ederek avama sunmuşlar ve kul a kulluğu yaygınlaştırmışlardır. FECR SURESİ 15- Fakat insan; ne zaman Rabbi kendisini bir denemeden geçirse, ona bir keremde bulunsa, nimetler verse: “Rabbim bana ikram etti” der. 16- Ama ne zaman onu deneyerek, rızkını kıssa, hemen: “Rabbim bana ihanet etti” der. 17- Hayır; aksine, siz yetime ikram etmiyorsunuz. 18- Yoksula yedirmek için birbirinizi teşvik etmiyorsunuz. 19- Mirası, sınır tanımaz (helal, haram aldırmaz) bir tarzda yiyorsunuz. 20- Malı ‘bir yığma tutkusu ve hırsıyla seviyorsunuz.


Madem namaz bu dinin direği namaz eşittir cennet! Anlayış budur. Ali Şeriatinin dediği gibi; “Okuyan okuduğunu anlamıyor. Dinleyen dinlediğini anlamıyor. Geriye ne kalıyor? Hafızın sesi güzel mi?” Dinini bilmeyen toplumlar yetiştirildi. Zannedildi ki Din eşittir Namaz.  


 


Bakara /177- yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz iyilik değildir. Ama iyilik, Allaha, ahiret gününe, meleklere, Kitaba ve peygamberlere iman eden; mala olan sevgisine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, isteyip-dilenene ve kölelere (özgürlükleri için) veren; namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve ahidleştiklerinde ahidlerine vefa gösterenler ile zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda sabredenler (in tutum ve davranışlarıdır). İşte bunlar, doğru olanlardır ve müttaki olanlar da bunlardır.


(Asr Suresi). “1- Asra and olsun; 2- Gerçekten insan, ziyandadır. 3- Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka.”


Maun Suresi 1- Dini yalanlayanı gördün mü? 2- İşte yetimi itip-kakan, 3- Yoksulu doyurmayı teşvik etmeyen odur. 4- İşte (şu) namaz kılanların vay haline, 5-Ki onlar, namazlarında yanılgıdadırlar, 6- Gösteriş yapmaktadırlar, 7- Ve ufacık bir yardımı (veya zekatı) da engellemektedirler.


Yukarıda geçen ayetlerden de anlaşılacağı üzere dinin temelinin paylaşmak olduğu, güzel ahlak olduğu aşikardır. Hem namaz kılacaksın, hem de gayri ahlaki davranacaksın, bu olmaz. Namaz, oruç, hac, Allah ile olan kişisel ilişki ve ibadettir, bu ibadetler Tevhid akidesini idrak etmek için vardır. Paylaşmak ise toplumla birlikte yapılan bir ibadettir. Namaz, insanı kötülüklerden alıkoyarsa ve güzel ahlak üzerinde olunursa namaz namaz olur.


 


Bir yanılgımız da doğruyu söyleyen Müslüman söylerse doğru, Gayrimüslim söylerse yanlış olur algısıdır. Bu algıda külliyen yanlıştır. Yukarıdaki ayetlerde ve Peygamberimiz, paylaşmanın güzel olduğunu söylüyorsa bu ne kadar çok doğru ise, Karl Marxda aynı şeyi, yani paylaşmanın güzel olduğunu söylüyorsa onun söylediği de çok doğrudur. İşin özü doğruyu kim söylerse söylesin doğru doğrudur. Gayrimüslimlerin her dediğine katılmak zorunda değiliz, ancak söylediklerinin ve yaptıklarının da yanlış olduğunu söyleyemeyiz.


 


Bazı kimselerde taziyede bulunurken “Rahmetli ile sağlığında beraber şunu yapmıştık, şöyle etmiştik” gibi konuşurlarken aslından bunlarda enaniyetlerinden dolayı kendilerini anlatmaktadırlar, kendilerini pazarlamaktadırlar. Oysa ki Zariyat Suresi 56. ayette “Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım” demektedir. Kul; köle, en aciz olan anlamlarına gelmektedir. En aciz olanın başkasına büyük taslaması, başkasından kendini üstün olarak görmesi ne kadar doğru bir davranış olabilir, kendini üstün göstermek için kendisini pazarlamanın ne anlamı var? Allah cinleri ve insanları ancak, sadece kendisine kul olması istemişken? Bunu yapmak düpedüz şirktir. Krallar da işçiler de birer kuldurlar ve birbirine eşittirler. Bunun beşer i göstergelerinden biri de her ikisi de bu dünya ‘ya aynı kapıdan gelip, aynı kapıdan bu dünyadan ayrılmaktadırlar. Aşık Veysel Şatıroğlunun deyimi ile “iki kapılı bir han ‘da gidiyorum gündüz gece”. Görülüyor ki zahirde gören gözlerin çoğu kör imiş, ama diye bildiğimiz Aşık Veysel ‘imiz ise gerçeği gören imiş. Zariyat Suresi 56. Ayet Tevhit akidesinin temelini oluşturmaktadır, bunu gereği gibi idrak etmeyi Allah cümlemize nasip etsin İnşaallah.


Namazla ilgi bir konu daha var ki ona da değinmeden geçemeyeceğim. “Namaz müminin miracıdır.” Bu söze yüzde yüz katılıyorum. Ancak Namazın miraç olabilmesi için acziyetimizin farkına varıp, enaniyetimizden tamamen kurtulmamıza bağlıdır. Enaniyetimizden tamamen kurtulup, sadece Allaha kul olduğumuzda Namazımız da miraç olur.


 


Selam ve Dua ile.


 


İsmail Kaya – Şaariç


23.09.2017


 


 

E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARSÜPERLİG PUAN DURUMU
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Fatih Aktüel | http://www.fatihaktuel.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2017 - 2018