Fatih haber,Haber fatih,Fatih Yaşam,Fatih aktuel ,Haber

Fatih Aktüel

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu yazı 21948 kez okundu.
Yazının Tarihi :   00 0000 - 13:58:00

Kul SERKAN

Büyüt
Küçült
Kul

Kul SERKAN
Twitter   a@a.com

 Bismillahirrahmanirrahiym


Mekke de inen bu sure Kuran’ın içerdiği büyük akide gerçeği ile insan kalbine seslenişin örneklerinden biridir.


Bu seslenişle güdülen amaç inancın fıtratla uyandırıl ması ,  kalplere yerleştirilmesidir. Allah’dan başka hiç kimsenin bilmediği canlı, cansız tüm varlıklarla birlikte göklerin ve yerin yönlendiricisi ,her canlının ihtiyacını gideren ama hiç kimseye muhtaç olmayan,bir ve eşsiz olan ALLAH’a boyun eğme ilkesine ilkesi ne dayanan inanç sisteminin benimsenmesi sağlanmak tadır.Kuran-ı Kerim’in bu seslenmede gerçekleştirmek istediği hedeflerden biriside :İnsanları ALLAH’ın yoluna iletmesi için kendisine bu Kuran’ın vahyedildiği Hz.Muhammed (s.a.s) in peygamberliğinin doğruluğunu ortaya koymak,insanların ölümden sonra dirili şe,kıyamete, ahirette hesaplaşmaya ,dünyada yapılanların ahrette eksiksiz bir şekilde karşılık göreceğine inanmalarını sağlamaktır.


Sure ilk ayetlerde inanç sorununu ortaya sunuyor . Diğer ayetlerde ise kalbi uyaran ,ruhu aydınlatan,insanları düşünme ve araştırmaya teşvik eden etkileyici mesajlar sunuyor.Aynı  şekilde evrenin sayfaları arasında ve evrensel sahnelerde ;İnsan yaradılışı ve gelişme evreleri sırasında ; canlılık hareketteki ahiret sahnesinde  geçmiş milletlerin harap oluşlarından bahsederek dinleyenlere ,düşünce çıkarabilenlere bir çok ibret derslerini anlatarak toplulukların geride bıraktıkları eserlerde insanların gözleri önüne sererek te düşünebilen akıllara geçmiş ,bugün ve ahireti boyutunu anlatan delillerde sunuyor.


 


 


  32-Secde


1- Elif Lam Mim.


2- Şüphe yok ki, Kitab’ın indirilişi, alemlerin Rabb’i tarafındandır.


3- Yoksa "onu peygamber uydurdu mu " diyorlar? Hayır, O senden önce bir peygamber gönderilmemiş olan kavmi uyarması için sana Rabb’inden gelen bir gerçektir. Umulur ki, doğru yolu bulurlar.


4- Gökleri-yeri ve ikisinin arasında bulunanları altı günde yaratan, sonra arşa hükmeden (istiva eden) Allah’tır. O’ndan başka bir dostunuz ve şefaatcınız yoktur. Düşünüp öğüt almıyor musunuz?


5-Allah, gökten yere kadar olan bütün işleri düzenleyip yönetir. Sonra işler, sizin hesabınızla bin yıl kadar tutan bir gün içinde O’na çıkar.


6- O görüleni de görülmeyeni de bilendir üstün ve merhametli olandır.


7- O Allah ki, her şeyin yaratılışını güzel yaptı ve insanı yaratmaya çamurdan başladı.


8- Sonra onun soyunu nutfeden, hakir bir suyun özünden çoğalttı.


9- Sonra ona biçim verdi, ona kendi ruhundan üfledi ve sizin için kulaklar, gözler ve gönüller yarattı. Ne kadar az şükrediyorsunuz?


10- Puta tapanlar: "Biz yerde toprağa karışıp yok olduktan sonra yeniden mi yaratılacağız?" derler. Doğrusu onlar Rabb’ine kavuşmayı inkâr edenlerdir.


11- De ki; "Sizin üzerinize vekil edilen ölüm meleği, canınızı alacak, sonra Rabb’inize döndürüleceksiniz.


12- Suçluları Rabb’lerinin huzurunda utançtan başlarını öne eğmiş olarak "Rabb’imiz! Gördük, dinledik, artık bizi dünyaya geri gönder de iyi iş yapalım; artık kesin olarak inandık" derken bir görsen.


13- Dileseydik herkese hidayeti verirdik. Fakat benden "mutlaka cehennemi, insanlardan ve cinlerden bir kısmıyla tamamen dolduracağım " sözü çıkmıştır.


14- Bugüne kavuşmayı unutmanızın cezasını şimdi tadın bakalım! Doğrusu biz de sizi unuttuk. Yaptıklarınıza karşılık ebedi azabı tadın.


15- Bizim ayetlerimize inanan kimselere, ayetlerimiz hatırlatıldığı zaman hemen secdeye kapanırlar. Rabb’lerini överek tesbih ederler, büyüklük taslamazlar.


16- Gece teheccüd namazı kılmak için yanlarını yataklardan ayırıp kalkarlar, korkarak ve ümit ederek Rabb’lerine dua ederler ve kendilerine verdiğimiz rızıktan hayır için harcarlar.


17- Yaptıklarına karşılık olarak, onlar için nice sevindirici ve göz kamaştırıcı nimetlerin saklı olduğunu hiç kimse bilmez.


18- Hiç inanan kimse yoldan çıkan kimse gibi olur mu? Elbette bunlar bir olmaz.


19- İnanıp yararlı iş işleyenlere gelince, yaptıklarına karşılık varacakları cennet konakları vardır.


20- Yoldan çıkanların barınacakları yer de ateştir. Ne zaman oradan çıkmak isterlerse, yine oraya geri çevrilirler ve onlara "yalanlamakta olduğunuz ateşin azabını tadın " denir.


21- Belki dönüp yola gelirler diye onlara büyük azapdan önce mutlaka daha yakın azabı da tattıracağız.


22- Kendisine Rabb’inin ayetleri hatırlatıldıktan sonra onlardan yüz çevirenden daha zalim kim vardır? Muhakkak ki biz, suçlulardan öç alıcıyız.


23- Andolsun biz Musa’ya kitabı verdik. Ey Muhammed! Sakın sen ona kavuşacağından şüphe etme. Ona İsrailoğullarını yol gösterici yaptık.


24- Sabrettikleri ve ayetlerimize kesinlikle inandıkları zaman, onların içinden, buyruğumuzla doğru yola götüren önderler yaptık.


 


25-Şüphesiz Rabb’in kıyamet günü, ayrılığa düştükleri konularda onların aralarında hükmedecektir.


 


26- Bugün yurtlarında dolaştıkları nice kuşakları daha önce helâk etmiş olmamız, halâ onları yola getirmedi mi? Şüphesiz bunda ibretler vardır. Halâ dinlemeyecekler mi?


 


27- Kuru yerlere suyu gönderip, onunla hayvanlarının ve kendilerinin yedikleri ekinleri çıkardığımızı görmezler mi? Görmüyorlar mı?


28- "Doğru söylüyorsanız bu fetih ne zaman?" diyorlar.


29- De ki; "Fetih günü gelince inkâr edenlere, o zaman inanmaları fayda vermez ve kendilerine mühlet de verilmez. "


30- Sen onlardan yüz çevir ve bekle, zaten onlar da beklemektedirler.


 


E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARFoother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Fatih Aktüel | http://www.fatihaktuel.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2017 - 2018